2019 Results

2019 HDARA RESULTS OVERVIEW

CHAMPIONSHIPS: 0 

WINS: 13 - SECONDS: 10 - THIRDS: 5

CHAMPIONSHIP REGATTAS COMPLETED SO FAR: 4/13
MOST WINS: Marc Tremain, Mike Leyland-Jones, Hugo Mills, Pete Lock (4)
MOST RACES: Terry Woolford (7), Richard Wadsworth, Alex Barnes (6)
VICTOR LUDORUMS WON: 1 (Milford)
COX OF THE DAY WINS: Evie Kite (1)


BTC SMALL BOATS HEAD OF THE RIVER

23rd March 2019

Livvi Bull - WJ1x - 1st

Max Mills - MN1x (R) - 1st

Ellie Potter, Lena Mills - GJ162x (R) - 1st

Sam Botting, Alex Barnes - MS2- - 2nd

Tim Bull - M1x (R) - 5th

SOUTHAMPTON COASTAL HEAD OF THE RIVER

6th April 2019

MILFORD REGATTA

11th May 2019

Marc Tremain, Mike Leyland-Jones, Hugo Mills, Pete Lock, Evie Kite (cox) - M40 - 1st (Final)

Livvi Bull - WJ1x - 1st (Final)

Richard Wadsworth - MJ1x - 1st (Final)

Tim Bull (w Poole) - M50 - 1st (Final)

Evie Kite - Cox of the Day - 1st

Tim Bull (w Poole) - M40 - 2nd (Final)

Anna Melin, Ellie Potter, Lena Mills, Eliza Butchers, Tim Bull (cox) - WN4 - 2nd (Final), 1st (Heat)

Maisie Chamberlain, Pippa Larder, Pippa Homewood, Olivia Impett, Alex Barnes (cox) - J164x+ - 2nd (Final)

George Dawson, Eleanor Williams, Angus Wagstaff, Seb Mills, Terry Woolford (cox) - J164x+ - 2nd (Final)

Kirsty Melin, Jane Wild - WJ2 - 2nd (Final)

Alex Barnes - MJ1x - 2nd (Final)

Ellie Potter - WN1x - 2nd (Final)

Oliver Verney, Georgie Fern, Elliot Cain, Jasper Adams, Evie Kite (cox) - J164+ - 3rd (Final)

Thomasina Gibson, Isabel Verney, Alice Dawson, Eleanor Tatlow, Emma Butchers (cox) - J164+ 3rd (Final)

Brian Goodall, Richard Wadsworth, Sam Botting, Alex Barnes, Terry Woolford (cox) - JS4 - 3rd (Final)

Emma Butchers, Amanda Llewelyn, Rebecca Mayman, Jane Wild, Terry Woolford (cox) - WJ4 - 3rd (Final)

Emma Butchers, Kirsten Melin, Rebecca Mayman, Juliet Memery, Terry Woolford (cox) - WM40 - 4th (Final)

Sam Botting, Richard Wadsworth, Tom, Livvi Bull, Tim Bull (cox) - DS Challenge - 4th (Final)

Kenny Chalk - MS1x - 5th (Final)

Sam Botting, Richard Wadsworth - MS2 - 6th (Final)


RYDE REGATTA

18th May 2019

Marc Tremain, Mike Leyland-Jones, Hugo Mills, Pete Lock, Alex Barnes (cox) - M40 - 1st (Final)

Richard Wadsworth - MJ1x - 1st (Final)

Ellie Potter - WN1x - 2nd (Final)

Alex Barnes - MJ1x - 3rd (Final)

Alex Barnes - MS1x - 4th (Final)

SHANKLIN REGATTA

19th May 2019

Marc Tremain, Mike Leyland-Jones, Hugo Mills, Pete Lock, Terry Woolford (cox) - M40 - 1st (Final)

Ellie Potter - GJ16 1x - 1st (Final)

Alex Barnes - MJ1x - 4th (Final)

Ellie Potter - WN1x - 4th (Final)

Richard Wadsworth - MJ1x - DNF (Final)

CHRISTCHURCH REGATTA

1st June 2019

Marc Tremain, Mike Leyland-Jones, Hugo Mills, Pete Lock, Livvi Bull (cox) - M40 - 1st (Final), 1st (SF)

Anna Melin, Ellie Potter, Lena Mills, Eliza Butchers, Livvi Bull (cox) - WN4 - 1st (Final), 1st (SF), 1st (QF)

Amanda Llewelyn, Emma Butchers, Jane Wild, Kirsty Melin, Terry Woolford (cox) - 2nd (SF), 1st (QF)

Georgie, Elliot, Tori, Jasper, Alex Barnes (cox) - J16 4+ -2nd (SF)

POOLE REGATTA

8th June 2019

SWANAGE REGATTA

15th June 2019

NEWPORT REGATTA 

22nd June 2019 (Fours) & 23rd June 2019 (Small Boats)

SOUTHSEA REGATTA

29th June 2019

BOURNEMOUTH REGATTA

6th July 2019

COALPORTERS REGATTA

20th July 2019

ITCHEN REGATTA

27th July 2019

WOOLSTON REGATTA

3rd August 2019

BTC REGATTA

17th August 2019

SOUTH COAST CHAMPIONSHIPS REGATTA (DARTMOUTH)

14th September 2019



© Copyright Lymington Amateur Rowing Club